SEO Nasıl Yapılır ?

SEO, web sitelerinin arama motorlarında ön sayfalarda ilk sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir.

SEO İşlemleri hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse çalışma yapılacak web sitelerinin Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının algoritmalarına göre yapılandırılmasıdır. Bu yapılandırmaların başında web sitesinin kod yapısından içerik ve fotoğraf biçimlerine kadar tüm detaylar ele alanmaktadır.

SEO Çalışmaları sırasında geri dönüşü uzun süren sorunlarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Tecrübesiz ve deneyimsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen SEO Hizmeti web sitelerinin arama motorları tarafından cezalandırılmasına sebep olmaktadır. Arama Motoru Cezası (BAN) olarak adlandırılırken bu cezaya maruz kalan siteler arama motoru sayfalarında geri sayfalarda görüntülenir ya da görüntülenmez.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO, web sitelerinin yükselmesi için çeşitli uygulamaların yapıldığı işlemler zincirinden oluşmaktadır. Bu işlemler SEO işlemlerine hakim SEO Uzmanı kişiler tarafından belirli periyodlarda gerçekleştirilmektedir. SEO Çalışmaları öncesinde hizmetin uygulanacağı web sitesinin SEO Analizi yapılarak sitedeki hata ve eksiklikler hakkında rapor oluşturulur. Elde edilen SEO Analiz Raporu doğrultusunda projenin ihtiyaç duyduğu çalışma programı hazırlanır.

SEO Nasıl Yapılır

SEO İşlemleri sırasında en fazla dikkat edilecek hususların başında, çalışmaların zamana yayılarak yapılmasıdır. Kısa süre içerisinde yapılan SEO Çalışmaları web sitelerinin SPAM olarak bilinen cezaya maruz kalmasına sebep olabilmektedir.”

SEO Hizmeti alacağınız kişi ya da firmanın SEO konusunda tecrübeli olduğundan emin olmalısınız.SEO Fabrika

SEO - Arama Motoru OptimizasyonuSEO Çalışmaları kapsamında ele alınan işlemleri sıralamak gerekirse; Kod Yapısı, Mobil Uyumluluk, Site İçi, Site Dışı, Tanıtım Yazısı, Backlink, Sosyal Medya, Dijital Reklam, Görsel, Video ve İçerik olarak sıralayabiliriz. Bu başlıklar altında yapılan SEO İşlemleri doğru şekilde ve belirlenen zaman aralığında yapıldığında web sitesinin arama motorlarında yükselmesi, ziyaretçi sayısı ve kazanç oranınızın artması kaçınılmaz olur.

Kod Yapısı

Web siteleri günümüzde kullanılan HTML, PHP, ASP vb. kodlama tekniklerinin güncel sürümleri ile kodlanarak hazırlanmalıdır. Güncel olmayan kodlama teknikleri ile kodlanan web sitelerinde özellikle Güvenlik Açığı meydana gelir ve bilgileriniz art niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilir.

Kod Yapısı

Mobil Uyumluluk

Mobil Uyumluluk (Responsive) internet sitelerinin Cep Telefonu, iPad, Notebook, Tablet gibi mobil cihazlardan yapılan ziyaretlerde cihazlara göre şekillenmesidir. Bu şekillenme en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için yapılmaktadır.

Mobil Uyumluluk Responsive

Site İçi SEO (On Page)

Site İçi SEO işlemleri web sitesi içerisinde yapılan düzenlemelere verilen isimdir. SEO Uygulamaları arasında en önemli detaylardan olan Site İçi SEO Hizmeti öncesinde SEO Analizi yapılarak sitedeki detaylar ele alınarak hata ve eksiklikler belirlenmelidir. Sonrasında site için gerekli olan çalışmalar yapılarak web sitesinin kalitesi arttırılmalıdır.

Projede gerçekleştirilecek On Page SEO işlemleri sonrasında web siteniz arama motorlarında hatrı sayılır şekilde yükseliş gösterecektir. Bunun yanı sıra ziyaretçiler daha hızlı ve düzenli bir sitede gezinerek daha profesyonel bir kullanıcı deneyimi yaşayacaktır.

Site İçi SOE Nedir

 

Site Dışı SEO (Off Page)

Site Dışı SEO Çalışmaları kapsamında web sitesi için dışarıdan müdaheleler yapılmaktadır. Farklı sitelerden alınan Backlink, Banner, Footer Link, Tanıtım Yazısı vb. çalışmalar ile web sitesinin belirlenen kelimelerde yükselmesi sağlanmaktadır.

Site Dışı SEO Off Page Hizmeti ile belirlenen kelimelerde yükselişe geşen web siteleri farklı SEO Uygulamaları ile desteklenerek sürekli olarak üst sıralarda yer alması sağlanır.

Site Dışı SEO Nedir

Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazıları web sitelerinin farklı sitelerde tanıtıldığı içeriklerden oluşmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Tanıtım Yazısı içerikleri web sitesi, ürün ve proje hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Tanıtım yazıları hazırlanırken belirli aralıklarda görsellerin kullanılması etkili olacaktır.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı

Backlink

SEO işlemlerinin en önemli unsurlarından olan Backlink işlemleri doğru ve ilgili sitelerden alınması gereken çalışmalardır. Alakasız ve arama motorlarında değeri olmayan web sitelerinden alınacak olan Backlink işlemleri sitelerinize büyük ölçüde zarar verebilir.

Backlink Nedir

Sosyal Medya

Sosyal Medya Tanıtımı web sitesi ya da ürününüzün Facebook, Twitter, Instagram, Telegram, YouTube, Pinterest gibi Sosyal Medya Platformaları üzerinde tanıtımı için yapılan SEO Çalışmaları arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya SEO

Dijital Reklam

İnternette en fazla yapılan araştırmalardan olan SEO Reklam Çalışması sonuçlarında farklı fikirlere sahip olan kişilerin çokça bulunduğunu görebilirsiniz. Çoğunlukla yapılan Dijital Reklam çalışmalarının SEO Etkisi konusunda olumsuz yönde fikirler bulunmaktadır. Bilinenin aksine SEO Hizmeti genelinde işlemlerin bir parçası olan Dijital Reklam çalışmalarında Google, YouTube, Twitter, Instagram, Facebook vb. platformlarda Ücretli Reklam verilerek projelerinizin daha fazla kitleye ulaşması sağlanmaktadır.

Dijital Reklam

Görsel

Görsel SEO, internet sitelerinde sunulan hizmet ya da satışı yapılan ürünlerin Fotoğraf olarak hazırlanması yardımı ile yapılmaktadır. Web sitelerinde yapılan Görsel SEO Çalışmaları ürünlerinizin arama motorlarında yapılan Görsel Arama sonuçlarında çıkmasını sağlamaktadır.

Görsel SEO

Video

Video SEO Çalışması ürün ve hizmetler için özel olarak hazırlanan Video içerikleri yapılmaktadır. İnternetin hayatımızdaki yerinin her geçen gün artması sebebiyle en sık ziyaret edilen platfomlardan olan YouTube, İzlesene, Dailymotion vb. Video Siteleri için hazırlanan Video içeriklerinde hizmet ve ürün hakkında detaylar verilmektedir.

SEO Nedir Nasıl Yapılır

“SEO Hizmeti almadan önce iyi araştırma yapmalı, karar verdiğiniz ya da anlaşma yaptığınız SEO Şirketi hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz.”

SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

SEO Hizmeti sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus işlemlerin tanıtım yazısı ve backlink alınacak sitelerin SEO Çalışması yapılacak sitenin hizmet verdiği sektörle ilgili olması ve zamana yayılarak yapılmasıdır.

Bunun yanı sıra projeleriniz için satın alacağınız SEO Hizmeti kapsamında sunulan SEO Paketleri içeriğinde yer alan özellikler web sitenizin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olması önemlidir. Belirli özelliklere göre hazırlanan SEO Paketleri genellikle bütçe odaklı olarak sunulmaktadır. Web sitenizin ihtiyacı olan özelliklere sahip olan SEO Paketleri satın aldığınızda hem web sitenizde yükselme göremez hem de gereksiz harcama yapmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir